AKILLI DEPOLAMA SİSTEMLERİ

Akıllı telefona, akıllı bina sistemine, akıllı otomobillere hemen hemen birçok kişi vakıftır ve kullanmaktadır. Akıllı depolama sistemleri de diğer akıllı sistemler gibi belli yazılım, donanım ve diğer bileşenlerden oluşan komple bir depolama sistemidir.

Akıllı depo sistemi raf sistemleri, otomatik kontrollü robotlar, bilgisayar sistemleri, donanım ve yazılımların toplamından oluşur.

Sistemi oluşturan parçalar, raf sistemi, bilgisayar ve PLC (Programmable Logic Controller, Programlanabilen Mantıksal Denetleyici) veya Driver Cards (Sürücü Kart Sistemleri) ile sürülebilen akıllı motorlar bulunan bir donanıma sahip elektronik kontrol panosu olan X,Y,Z,U,W eksenlerinde hareket edebilme özelliklerine sahip kule robotlar vb. elektrik enerjisi ile çalışan AC ve DC motorlar ile hareket imkanı bulan makinalar ile konveyör sistemleri, raf katları arası bağımsız olarak yüksek hassasiyette konumlama yapan sistemlerden oluşur.

Mekatron robot olarak bu sistemlerin daha yaygın kullanılabilmesi için ihiyaç analizi ve pazar araştırmaları tamamlanmış ön tasarım çalışmaları yapılmaya başlanmıştır.